Гроздана Олујић (1934-2019 ) је савремена књижевница, чији је завичај Срем. Рођена је у Ердевику код Шида. Живела је и писала у Београду и једна је од најпознатијих књижевних стваралаца за децу. Писала је есеје, приповетке, романе, радио-драме, али најважније место припада бајкама, које супротставља облицима урбаног живота, одвојеношћу родитеља и деце, дечијом чежњом за породичном топлином и домом. Њене бајке читају деца по целом свети јер су преведене на десетине језика.
Њене бајке не идеализују живот, већ указују на важност породичних, пријатељских и међуљудских односа, притом откривајући свет емоција и слободе, и ослањајући се на елементе народне бајке, тј. онога што је универзално: доброта, племенитост, склад односа између човека и природе. Њене бајке стваране су по обрасцу народних, али су теме и мотиви осавремењени, садржаји се износе на нови начин, а свет бајке као свет чуда није одвојен од стварног света, већ се они прожимају, дајући важну поруку. Најчешће теме њених бајки јесу: самоћа, необична и уклета лепота, радозналост, необично рађање, страдање немоћних, чежња за недостижним.
Више о Гроздани Олујић можеш да се обавестиш на Википедији, а из кратког видео-записа сазнај како је, када и за кога почела да пише бајке.
Стаклерав љубав – Гроздана Олујић
Разговарамо о утисцима:
Разумемо прочитано:
Запис за свеску:
Књижевна врста: ауторска бајка.
Тема: Oпис трагања дечака за лепотом и љубављу.
Место радње: дечакова кућа и радионица његовог оца.
Реалистични и фантастични делови: почетак и крај су могући, реалистични, средина је фантастика.
Ликови: дечак који жели да овлада стакларским занатом, стаклена девојчица Светлоока, дечаков отац и дечакова мајка.
Порука: Љубав је нежна и не трпи никакве грубости.
Одлике ауторске бајке: познат аутор, приповетка фантастичне садржине, психолошко представљање јунака (његова осећања, мисли, доживљај света), јунак се мења и развија, детаљан и развијен опис, разноврсни облици изражавања (опис, дијалог, унутрашњи монолог, приповедање у 1. и 3. лицу).
Тематске целине
За оне који желе више:
СРЕЋАН РАД!