Станиште је простор настањен живим бићима. У сваком станишту владају одређени услови за живот. Биљке и животиње које насељавају неко станиште чине животну заједницу неког станишта. У нашем крају могу се видети различита станишта са одговарајућим животним заједницама биљака и животиња.
Постоје копнена и водена станишта као и животне заједнице.
Копнене и водене животне заједнице које су настале без утицаја човека јесу природне животне заједнице. То су на копну шуме, ливаде и пашњаци, а водене су реке, језера, баре и мочваре.
У сваком станишту на живот биљака и животиња утичу: земљиште, влажност, светлост и топлота. Станиште и животна заједница су међусобно повезани у једну целину.
Шума је животна заједница дрвенастих и зељастих биљака и животиња. Биљке у шуми су распоређене по спратовима. Шуме могу бити листопадне, мешовите и четинарске.
Ливаде и пашњаци су животне заједнице трава и других зељастих биљака, ситних животиња и по неке дрвенасте биљке. Ливадско земљиште је плодно. Има доста влаге и обиља светлости и топлоте.
Реке су заједнице биљака и животиња чије је станиште текућа вода. Услови живота у реци нису исти у целом њеном току. Горњи ток реке препознаје се по брзој, бистрој и хладној води, у средњем је нешто мирнија и топлија, а у доњем току је мирна, провидна и топла вода.
Језера настањују биљке и животиње које можемо срести у доњим токовима река и поред бара. У језерима су најбројније алге. Посебан украс језерима дају лабудови.
Баре су плиће од језера и у њима има доста светлости.
Често можеш чути одрасле како говоре о потреби очувања животне средине. Шта то значи? О значају и заштити водених животних заједница погледај следећу видео презентацију. У њој се налази и твој пројектни задатак.
Хајде да обновимо знање о природним животним заједницама и стаништима.
Домаћи задатак – Припреми се за проверу знања уз помоћ квизова:
Срећно!
You must be logged in to post a comment.