Ништа не би било исто без њега…
10. Наизменична струја
Свет не би био исти без Теслине наизменичне струје. Када је 1893. године на World Expo сајму у Чикагу наш научник представио наизменичну струју сви су остали у чуду. А вероватно највише од свих Томас Едисон који је по сваку цену хтео да докаже да је наизменична струја опасна. И уз то да је његова једносмерна много боља. На све ове оптужбе Тесла је кроз себе пропустио струју правећи светло уз то. Без наизменичне струје не бисмо данас имали тако распрострањену електричну енергију, пошто једносмерна струја не може да се преноси на даљину без огромних губитака.
Тесла није измислио светло као такво, али јесте у великој мери променио наше схватање светла у омогућио његову лакшу употребу. Невероватних 40 година пре него што су најзад почели да их комерцијално производе, Тесла је измислио и користио флуоросценте лампе. Направио је прве неонске сигнале и рекламе. Ипак, најконтраверзније Теслино откриће је његов калем. Он је тврдио да Земља као џиновски магнет може да се искористи за производњу неограничене количине електричне енергије. Све што би нам било потребно за то је пријемник, попут радија. Ипак, овај изум никада није заживео.
Електромагнетно и јонизујуће зрачење је откривено већ у 19. веку. Ипак, Тесла је први урадио свеобухватна истраживања и схватио да се рендгенски зраци могу користити у медицини као и за многе друге научне екперименте.
Првобитно је Гуглиелмо Марцони проглашен за изумитеља радио. Ипак, Врховни суд је 1943. године поништио овај патент и пресудио да је Тесла годинама раније измислио радио. Још 1893. године Тесла је доказао да су за радио сигнале потребни само предајник и пријемник, док је 1897. године предао два захтева за патенте.
Тесла је брод на даљинско управљање представио запрепашћеним посматрачима далеке 1898. године. Користио је батерије и радио сигнале за покретање пропелера и скретање. Тек годинама касније његово откриће почиње да се користи у свакодневном животу.
Да није било Тесле данас не би постојали трамваји, електрични аутомобили нити било шта што се помера и користи струју. Наш свет буквално не би био исти.
Наш научник је међу првима говорио о роботима. Односно, копијама људи које бисмо ми сами направили и којима бисмо управљали. Он је тако предвидео паметне аутомобиле, роботе који ће нам помагати, употребу сензора и система који раде потпуно самостално. Све то се већ остварило.
Можда нисте знали али Тесла је изумитељ и ласера. А они се користе у дигиталним технологија, медицини и многим важним сегментима наших живота.
2. и 1. Бежичне комуникације и неограничена енергија
Ове две ставке су уско повезане. Ево приче. Чувени банкар Ј.П. Морган је подржао Теслу са 150.000 долара како би изградио торањ који би користио природне фреквенције за преношење података. То је био први пример бежичне комуникације на свету.
Али, он је био и уско повезан са Теслиним истраживањима о неограниченом прикупљању бесплатне енергије. Да је Тесла завршио свој рад, људи би још пре 100 година могли да несметано комуницирају широм планете као и да користе бесплатну енергију. Ипак, никада није завршио рад на овим технологијама, а ови изуми су предмет многих теорија, пошто до краја није разјашњено зашто Тесла није завршио своје животно дело до краја.
Извор: Домино магазин
You must be logged in to post a comment.