Почео је још један школски распуст и нова сезона годишњих одмора.
Летовање које и клинци једва чекају понекад обележи ситна озледа или вирус. Шта требате понети са собом када идете на летовање? Како се не натрпати, а ипак имати све што је потребно? Ево неколико савета које од лекова требате имати на годишњем одмору да деца буду сигурна у случају мањих незгода.
Ако идете на вишедневни излет или летовање, уз гардеробу, козметику, играчке и сликовнице, нађите места поред заштитне креме за сунчање и за путну апотеку и пазите да лекови буду на прописаним температурама.
Важна напомена: Уколико је ваше дете хроничан болесник (има астму, диабетес, епилепсију,…), обавезно на пут понесите и стандардну терапију (пумпице, бабyцхалери, инсулинске пенкале, таблете или сирупи и сл.), у довољној количини за сво време трајања путовања, која мора да буде у ручном пртљагу, на дохват руке, за сваки случај!!!
Приручна апотека треба да садржи:
1. Таблете против повраћања
Dramamine (дименхидринат) је одличан препарат за решавање овог проблема. Он је антихистаминик (лек против алергије), али лако долази до мозга и смањује осећај мучнине. Даје се пре пута или пре деонице пута која је посебно тешка, а НЕ када се мучнина већ појавила (тада је обично касно јер деца поврате и лек). Предшколско дете може да добије четвртину таблете (максимално три пута дневно), а школској деци следује половина до максимално једне таблете (2-3 пута дневно, ако затреба). Адолесценти добијају дозу за одрасле: од једне до две таблете (два до три пута током дана). Овај препарат се углавном добро подноси, а један од главних споредних ефеката је поспаност, што може да буде и добро за пут. Нажалост, жељени ефекат лека – смањење мучнине, је индивидуалан – нека деца заиста престану да се жале на муку, али код друге ни максимална доза не помаже.
2. Лек за снижавање високе температуре (и против болова)
Користити лекове из групе Парацетамола ((Efferalgan, Paracetamol, Febricet, Panadol…) или Ибупрофена (Brufen), у облику сирупа, чепића или таблета.
Напомена: Чепићи су веома важни када дете повраћа или једноставно неће да прогута сируп. Наравно, не треба их користити када дете има пролив. Поред скидања високе температуре ови лекови су и добри аналгетици – могу да ублаже бол. Они су веома добри за терапију сунчанице, наравно, уз узимање великих количина течности.
2. Лекови против алергије
– Ове лекове (антихистаминике), попут Aerius-a, Flonidan-a, Claritine, Loratadin-a, Xyzal-a, Pressing-a и сл., затим крема и гелова попут Fenistil гел-а, обавезно понети са собом на путовање.
– Осим што су ефикасни код “обичних” алергија и бурних реакција на убоде инсеката, ублажавају тегобе изазване прекомерним сунчањем, као и благе опекотине.
3. Лекови против стомачних тегоба
Разни пробиотици (на тржишту је читава палета таквих производа) , су лекови који помажу нармализацију цревне флоре и нормализацију столице код пролива
У случају да дете повраћа, пробиотици имају мању улогу. Тада најпре применити растворе за рехидрацију(много их је на тржишту Orosal, Humana elektroliti)
Рехидрација се врши по систему “по мало, а често” – кашичица-две раствора, на сваких 5 минута. Никако немојте дозволити да дете попије већу количину течности одједном, јер ће тај чин да изазове нов налет повраћања, те ће Ваш напор да рехидрирате дете, бити узалудан.
4. Капи за нос
За бебе је погодан раствор ефедрина (0.5%), а већа деца могу користити јаче капи, наравно за децу (Olynth, Adrianol, Nafazol…). Капаљка је обавезна уз капи (чак и када није предвиђена од стране произвођача), а ако су капи у виду назалног спреја – није потребна. Капи се не дају дуже од 4-5 дана, а то је обично довољно да летња „мини прехлада“ прође.
6. Антибиотик
Иако не треба самостално „укључивати“ антиботике, ваља имати неки сируп са антибиотиком широког спецтра код себе. Amoksicilin или Eritromicin (још боље Hemomicin), или Bactrim су лекови који могу бити од користи када се дете разболи на мору. Требало би пре започињања терапије консултовати лекара.
7. Антибиотску крему
Није лоше имати и неку антибиотску крему (Enbecin, Chloramphenicol, Gentamicin) јер није ретко да деца са променом амбијента добију инфекцију коже.
8. Капи за очи
Боравак на песку и често трљање ока могу да доведу до запаљења вежњаче (коњунктивитис), па зато није лоше понети на летовање Acidi Borici 3% или „вештачке“ сузе, јер слана вода зна јако да исуши очи, а и да изазове пецкање, али и антибиотске капи за очи (Gentokulin, Enbecin, Eritromicin…). Поред антибиотских, мудро је имати и капи које садрже и кортикостероид (Dexamethason Neomycin, Neodeksacinса…) који може умирити алргијско запаљење коњуктиве. Ово се некада може десити када деца дуго роне отворених очију (без маске за роњење), али се може јавити и као део алергије на сунце. Обавезно се треба држати прописаних доза, а најбоље је пре употребе консултовати лекара.
9. Прибор за прву помоћ
У случају мањих повреда (ожуљотина, огреботина и сл.), пожељно је да имате и прибор за прву помоћ. У ту сврху су вам потребни:
Ханзапласти и Фластери
Стерил стрип
Стерилна газа
Први и обични завоји различитих величина
Алкохол, 3% хидроген, повидон јод, октенисепт
Напомена: У случају већих повреда обавезно одведите дете лекару уз поштовање мера прве помоћи.
Важно: Сваку отворену рану је потребно прво добро испрати под млазом текуће воде, па тек онда третирати.
10. Лосиони за заштиту од сунца
Децу је потребно заштити кремама и лосионима са високим фактором заштите, преко 20, и то не само током сунчаних дана, само на плажи, него и када је облачно, када је у води, као и на планини, током зимовања.
На тржишту је велика палета ових производа, а потребно је одабрати онај који најбоље прија кожи вашег детета.
Не заборавите на шешире, капе и сунчане наочаре за заштиту очију, а још важније је да не заборавите на добру забаву и заслужени одмор!
Још неколико корисних савета за срећан пут …
На пут увек понесите довољно флаширане воде.
Нека Вам је и топломер при руци.
Није згорег имати и мали комбиновани ножић – бритвицу , маказице и један обичан шприц за лакше дозирање лекова.
Ако путујете колима, обезбедите безбедно седиште за дете.
Антибиотике широког спектра не давати деци без претходне консултације са лекаром
Физиолошки раствор и пумпица (усисивач) за извлачење секрета из носића је добро понети са собом, јер детету зна бити врло непријатно када му је носић запушен, а сам запушен носић, носи са собом ризик од развијања упале средњег уха.
Средства против уједа комараца и инсеката (лосионе за мазање, али и растериваче комараца). Дечја кожа јако реагује на уједе и убоде инсеката, те је овај додатак Вашој апотеци апсолутно, оправдан!
Ако сте у иностранству и треба вам одређени лек, неопходно је да знате интернационални, незаштићени, назив тог лека (то је назив који се на кутији пише ситним словима, а налази се одмах испод индустријског назива лека на кутији), како би могли наћи адекватну замену и ван наше земље. (Нпр. Febricet се може наћи ако будете тражили Paracetamol)
Важна напомена: Обавезно обезбедите путно здравствено осигурање за целу породицу, а нарочито за ДЕТЕ, јер никада се не зна, када ће Вам затребати стручна, лекарска помоћ! Понесите картон вакцинације за дете. Врло ја важно да ли је дете вакцинисано против тетануса, јер би у случају повреде, ако није вакцинисано или не постоје подаци о вакцинацији, морало да добије и вакцину и серум.
Уз жељу да проведете угодан годишњи одмор, срећан пут и све најбоље !!!
You must be logged in to post a comment.